Türkiye'nin İlk Taş Halı Kaplama Merkezi
Stone Carpet Turkey | Aqua ZeminStone Carpet Turkey | Aqua ZeminStone Carpet Turkey | Aqua Zemin
(Pazt - Cumts)
Üsküdar İSTANBUL
Stone Carpet Turkey | Aqua ZeminStone Carpet Turkey | Aqua ZeminStone Carpet Turkey | Aqua Zemin

Taş Halı (Stone Carpet) Nasıl Yapılır

Taş halı zemin kaplama yapılışı hakkında birçok yanlış bilgi ve detaylar vardır. Yurtiçi piyasa sektöründe oluşan kirli bilgi kulaktan kulağa yayılarak uygulamar çok hatalı şekilde yapılmaktadır.

TAŞ HALI NEDİR?

taş halı nasıl yapılırTaş halı özellikle son yıllarda tercih edilen dekoratif ve sağlamlık olarak yüksek dayanım gösteren yekpare şekilde yapılan ufak agrefa boyut tercihler ile yerinde dökme şeklinde yapılan bir zemin kaplama çeşitidir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bu uygulama çok detay içeren teknik detayları bir hayli fazla olan bir sistemdir. Özellikle uygulama yapılacak alanın kullanım durumu, zemin durumu gibi detayları çok iyi analiz edildikten sonra doğru şekilde TAŞ HALI sistemi oluşturulmalıdır. Her alanda tek tip uygulama sistemi yoktur. Son kullanıcıların çok dikkatli olması gerekmektedir.

Zemin etüdü ve kullanın amacı doğru bir şekide belirlendikten sonra zemin hazırlığı bu doğrultuda yapılmadılır.

TAŞ HALI NASIL YAPILIR?

Taş halı zemin kaplama sistemi bir şema içinde doğru sistem içinde taş + reçine(taş bağlayıcı) doğru olarak uygulanması yapılmalıdır.
Bu uygulama minimum 8 mm kalınlığında olmalıdır. Bu kalınlık altında uygulama KESİNLİKLE UYGULANMAZ. Bu kalınlığı elde etmeniz için 1 m2 için minimum 16 kg taş ve 1.5 kg taş bağlayıcı kullanılması gerekmektedir.

KULLANILACAK ÜRÜNLERİ NASIL SEÇİLİR?

En önemli husus bu konudur. Taş ve reçine doğru standartlara uygun ürünler tercih edilmelidir. Akti durumda zemin kaplama doğru yapılmamış olur ve kısa zamanda dağılmalar yerlen kalkmalar meydana gelir. Bu uygulamayı yaptırmak isteyen müşteriler dışardan görünüşte normal taş ve bi bağlayıcı ile bağlanıyor diye görünse bile seçilen taşın boyutlar, kalitesi, kırım şekli ve en önemlisi taş halı bağlayıcı reçinenin kalitesi çok ama çok önemlidir.

reçine (taş bağlayıcı) nedir?

Taş halı zemin kaplama uygulaması yapılırken en önemli dikakt edilmesi gereken husus reçine seçimi’dir. Bu kaplama’da 2 tür bağlayıcı vardır.

  • Poliüretan bağlayıcı
  • Epoksi bağlayıcı
taş halı

Dış alanlarda sıcak, soğuk, mevsim şartları gibi hususları göz önünde alarak kullanılması gereken reçine POLİÜRETAN bağlayıcıdır. Sebebi ise poliüretan bağlayıcı %100 UV dayanımlı dış hava şartlarında yüksek performans gösteren, sararma yapmayan bir bağlayıcı türüdür. Epoksi bağlayıcı dış alanlarda tercih edilmemesi gereken bir üründür. Sebebi ise dış etkilere dayanımı çok zayıf UV direnci olmayan ve çok hızlı deformasyon olabilecek bir bağlayıcı türüdür. Kaliteli ve uzun ömürlü kullanım için bu epoksi bağlayıcı KESİNLİKLE KULLANILMAMALIDIR.
İç mekan uygulamalarında ise yoğun yük ve güneş ışınlarına mağruz kalmadığı sürece epoksi bağlayıcı tercih edilebilir. Ama bu sistemde epoksi bağlayıcı tercih edilecek ise tekrar tekrar zemin etüdü doğru yapılmalı ne son adımda tercih edilmelidir.

doğru reçineyi nasıl ayırt edeceğiz?

Taş halı nasıl yapılır sorusunun en önemli noktası doğru ürünü nasıl anlayacağız durumudur. İlk önce uygulamayı yaptıracağınız firmanın geçmişini doğru analiz etmeniz ve bu uygulamayı kurumsal kimlikte en kaliteli ve en uygun yapabilecek firmayı bulmanız gerekmektedir. Yapacak kişilerden BAĞLAYICI TDS RAPORU (ürün teknik analiz raporu) kesinlikle isteyiniz. Bu durumda kullanılacak ürünlerin içeriğine doğru şekilde ulaşabilirsiniz. Tabiki sadece raporu sunmak yetmez sundukları ürünleri sahada kullanacaklarınında garantisi ve teminatını almanız gerekmektedir.
Bu noktada AQUAZEMİN ailesi olarak 10 yılı aşkın süredir birçok güçlü referans listesi ile siz değerli müşterilerimize en doğru hizmeti ve ürünleri sunmuş ve sunmaya devam edecektir.

TAŞ OLARAK HANGİ ÜRÜN SEÇİLMELİDİR?

Taş halı uygulamasında taş seçimi bir diğer en önemli konudur. Kullanılacak ürünün doğru ebatlarda olması, özellikle kırma taş değil, işlemden geçirilerek tamburlu(köşeleri yumuşatılmış) taş kullanılması çok önemlidir. Çünkü reçine (taş bağlayıcı) performansının çoğunu bıradan alır. Kullanılan ürün yumuşak ve tambursuz ise bağlayıcı doğru oranda birbirine yapışma direnci göstermez ve bu sayede yapılan zemin kaplama’da deformasyonlar oluşacaktır.

EN DOĞRU HİZMETİ NASIL ALIRIZ?

Taş halı zemin kaplamaları konusunda 10 seneyi aşkın tecrübesi ile bizlerden doğru bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

Leave A Comment

tr_TRTurkish